Перейти до вмісту

Рiдний Велеснiв зачарував малого Володимира казками про звiрiв, що вміють розмовляти, полонив тужливою піснею. Тут він навчився розумної і незрадливоï любові до рідної України. 

В тяжкі часи прийшов він на світ. Село перебивалося в нестатках. Бiдував разом з односельцями і сiльський дяк – батько Володимира.
«Найповажнішою» установою тут була корчма, а школа ледве животіла. Коли Володимир закінчив її, батьки віддали його на науку до Бучача – в народну школу і гімназію. Місто це залишило глибокий слід в душі хлопця. 
3 шкільних та гімназійних свідоцтв видно, що найкращі успіхи Володимир мав зі словесності.
У 1883 р. він, учень третього класу народної школи, знав близько 100 довгих казок, багато пісень, переказів та анекдотів.
Та крім захоплення фольклором була ще нужда. 

«Мої життєві обставини складалися все так, що поза годинами шкільними мусив я заробляти на життя вже від першого класу в гімназії», – писав згодом Гнатюк. Але ніщо вже не могло заглушити інтересу до життя і творчостi рiдного народу.

 

В Станіславі (нині Івано-Франківськ) Володимир Гнатюк навчався у вищій гімназії.
Тут Гнатюк знайомиться з майбутньою своєю дружиною Оленою Майковською та продовжує збирати народні пісні, хоч, як сам висловлювався, «очевидно не мав іще свідомості їх ваги для науки».
Як науковець В.Гнатюк сформувався уже в роки навчання у Львівському університеті – під впливом Івана Франка, з яким щиро заприятелював, та Михайла Грушевського, який був його викладачем.

Велику роль у житті Володимира Гнатюка відігравала Гуцульщина, зокрема село Криворівня. В цю прекрасну закутину в горах щороку приїжджав він лікувати грудну недугу і, безумовно, працювати. 

Саме Гнатюк привабив сюди Івана Франка, Гната Хоткевича, Михайла Коцюбинського, Михайла Грушевського . Тут відпочивали Леся Українка, Ольга Кобилянська, Климент Квітка, Фотій Красицький, Олександр Олесь, Іван Труш та багато інших.

Окрасою музею є гуцульська кераміка, різьблені дерев’яні речі, ткацькі вироби, вишивки, писанки, топірці, старовинна оздоблена металом тобівка.
Збереглись і унікальні фотографії з Криворівні.

Ще в юнацькі роки Володимир Гнатюк вивчає матеріали про Угорську Русь, яка стала об’єктом його всебічної зацікавленості. І у1895 році разом із Осипом Роздольським здійснює свою першу мандрівку на ці землі. Протягом 1895 -1903 років Володимир Гнатюк здійснив шість експедицій в Угорську Русь.

В музеї експонуються хвилюючі свідки Гнатюкових мандрів – карти  угорських провінцій з власноручними позначками фольклориста.